Погляди істориків та юристів французьких та українських на геноциди в Україні

9 червня 2023 р. у Навчально-науковому юридичному інституті Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбулася міждисциплінарна конференція «Україна – територія геноциду: перехресні погляди істориків та юристів французьких та українських на геноциди в Україні». У заході взяли участь науковці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Університету Париж XІІ Валь-де-Марн. Модератором виступила кандидат філологічних наук, професор ПНУ Наталія Яцків.

Відкрили конференцію ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда та адвокат Апеляційного суду Парижа, професор Університету Париж XІІ Валь-де-Марн Ніколя Ліньоль.

Під час конференції французькі та українські історики обмінялися думками щодо геноциду українців і встановлення підстав для визнання геноцидом мету російського вторгнення в Україну. Учасники виступили з такими темами: «Вивчення масових вбивств міжнародними організаціями, зокрема Організацією з безпеки і співробітництва в Європі» – представник організації ОБСЄ Давід Піге; «Становлення модерної української нації в європейському контексті ХІХ – першої третини ХХ ст. та російський імперіалізм (до сталінського погрому українства)» – завідувач кафедри історії України і методики викладання історії Ігор Райківський; «Український національно-визвольний рух наприкінці 1950-х – на початку 1980-х рр.: боротьба проти радянського режиму» – викладач кафедри історії України і методики викладання історії Богдан Паска; «Боротьба за національну державність України проти російського імперіалізму в період розпаду СРСР у 1980-х – на початку 1990-х рр.» – доцент кафедри історії України і методики викладання історії Степан Кобута; «Висвітлення масових вбивств в Україні європейськими ЗМІ» – професор університету Сорбона Алла Поеді; «Кваліфікація вчинених розправ з точки зору міжнародного кримінального права» – професор Університету Париж XІІ Валь-де-Марн Ніколя Ліньоль; «Геноцид українського народу як юридично-матеріальна підстава подальшого виключення російської федерації із системи глобальної безпеки та сфери діяльності міжнародних організацій» – професор кафедри політики і сфері боротьби зі злочинністю та кримінального права Навчально-наукового Юридичного інституту Ігор Медицький; «Особливості документування свідчень про воєнні злочини громадськими організаціями» – викладач кафедри теорії та історії держави і права, фахівець Юридичної клініки Навчально-наукового Юридичного інституту Микола Остап’як; «Кримінально-правова характеристика мови ненависті у війні рф проти України» – асистент кафедри політики у сфері боротьби зі злочинності та кримінального права Навчально-наукового юридичного інституту Максим Яцина; «Розкриття злочинів комуністичного режиму на Прикарпатті в кінці 1980-х – на початку1990-х років» – директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери Ярослав Коретчук; «Геноцид українського народу у відповідності до щорічної доповіді Уповноваженого про стан дотримання та захисту прав і свобод людини і громадянина у 2022 році» – Уповноважена Верховної Ради з прав людини в Івано-Франківській області Євгенія Мнишенко.

У результаті науковці переглянули історію України, а також дали юридичну оцінку російському вторгненню на предмет геноциду.